Konut Kredisi Faiz Oranları

Online Satış İçin E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur
Online Satış İçin E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
2 Mayıs 2016
Kredi Puanı Nedir ve Nasıl Yükseltilir
Kredi Puanı Nedir ve Nasıl Yükseltilir?
2 Mayıs 2016

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut Kredisi Faiz Oranları

Hemen herkes ev sahibi olmak ister. Ancak günümüzde ev sahibi olmak oldukça zordur. Bunun için bankaların verdiği konut kredisi ile birçok kişi ev sahibi olabilmektedir. Tabi ev kredisi kullanarak alınan evlerde faiz oranları her bankaya göre değişmektedir. Bu yüzden konut kredisi faiz oranları bu konuda oldukça önemlidir. Bütçenize uygun faiz oranlarını araştırarak konut kredisi kullanmak gerekir.

Konut kredisi nasıl alınır?

  • Konut kredisi, ipotek şartıyla verilir. Tam borç ödendiği zaman ipotek kalkmış olur.
  • Konut kredisi yaklaşık %80 oranında kullandırılır. %20’si peşin ödenirse bu %80’lik krediyi alabilirsiniz.
  • İpotek olduğu için bankalar çoğu zaman konut kredisi verirken kefil istemeyebilir.
  • Konut kredisi faizleri ise bankadan bankaya değişir. Bazen de sabit faiz politikası uygulanabilir.

Ülkemizde genellikle konut kredisi faizleri sabit tutulmaktadır. Sabit faizli konut kredilerinde eğer erken ödeme ve borcu bitirme durumu gerçekleşirse banka tarafından %2 erken ödeme cezası bulunmaktadır.

Eğer alınacak konut kredisi değişken yapıya sahipse belirlenen bir endeks dahilinde faiz oranları da değişir. Piyasadaki konut kredisi faizi düştüğünde sizi ödeyeceğiniz kredi faizi de düşecektir. Eğer piyasadaki faiz oranı yükselirse sizin faiz oranınız da otomatik olarak yükselecektir. Değişken faiz oranlarında erken ödeme cezası bulunmaz.

En uygun konut kredisi hangi bankadadır?

Her bankanın konut kredisi oranları farklıdır. Bu yüzden konut kredisi almak isteyenler bankalar arası bir araştırma yaparak kendi bütçelerine uygun, ödeme kolaylığı olan konut kredisini bulmalısınız.

Burada konut kredisini almak kadar ödemelerini de rahatlıkla yapabileceğiniz, faiz oranlarına yenik düşmeyeceğiniz bir konut kredisi faiz oranını bulmaktır. Böylece ödemelerinizde sıkıntı yaşamazsınız.

Konut kredisi faiz oranı nasıl hesaplanır?

Bankalardan ister konut kredisi olsun ihtiyaç kredisi ya da herhangi başka bir kredi olsun kredi başvurunuzda kredi notunuzun iyi olması çok önemlidir. Bankalar kredi miktarını hesaplarken peşinat miktarınıza, aylık net gelirinize ve eğer varsa başka borçlarınızın olup olmadığına bakar. Bu kriterler doğrultusunda konut kredisi hesaplamalarınız gerçekleşir.

Alacağınız kredinin taksiti ödeyeceğiniz anapara, faiz ve vergilerden oluşur. Konut kredileri vergiden muaf tutulmaktadır. Ödeme planı belirleme safhasında vade ve tutara göre kredi taksitleri hesaplanır. Hesaplanan taksit tutarı ile faiz oranı çarpılır ve faiz miktarı hesaplanır.

Bir Cevap Yazın

geri getirme büyüsü