KOSGEB Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Kredi ve Kredi Kartı Borcunda Eşin Sorumluluğu
Kredi ve Kredi Kartı Borcunda Eşin Sorumluluğu
2 Mayıs 2016
Kredi Kartı Taksitlendirme
Kredi Kartı Taksitlendirme
2 Mayıs 2016

KOSGEB Hibe Kredi Nasıl Alınır?

KOSGEB Hibe Kredi Nasıl Alınır

Kendi işinin patronu olmak isteyen, daha farklı alanlarda ya da kendi eğitimi üzerine iş kurmak isteyen birçok kişi artık KOSGEB hibe kredisinden yararlanmaktadır. Özellikle gençler için oldukça yararlı olan ve girişimcilik destek programı adıyla 50.000 TL’ye kadar devlet tarafından verilen ödenekler sayesinde birçok kadın ya da erkek kendi işinin patronu olmaktadır.

Kosgeb kredisi için hangi adımlar gereklidir?

  • Uygulamalı girişimcilik eğitimi
  • İş planı
  • Destek başvuru süreci
  • Veri tabanına kayıt
  • Sonuç

Kosgeb hibe kredisi almak için bu beş adımın gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İşletmeniz için gerekli olan ofis malzemeleri, 12 aylık işletmenizde olacak giderler için devletten yardım alabiliyorsanız. İlk önce harcamalarınızı yaparak ne tür bir işletme kuracağınızla ilgili malzemelerinizi alarak devlete tüm faturaları belgelendirdikten sonra 50.000 TL ödeme alma imkanına kavuşuyorsunuz. 100.000 TL’ye kadar alacağınız destekte ise faizsiz kredi desteğinden yararlanabiliyorsunuz.

Kosgeb hibesinden yararlanırken neler yapılması gerekir?

İlk başta Kosgeb hibe kredisinden yararlanmak için ücretsiz olarak 70 saat verilen Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimlerini almanız gerekmektedir. Eğitim günleri ise Kosgeb’in resmi sitesinde yayınlandığından eğitim günlerini buradan öğrenebilirsiniz. Eğer üniversite eğitiminiz sırasında 56 saat ve üzeri bir girişimcilik dersi aldıysanız Kosgeb bunu da kabul ederek uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikanızı veriyor.

Kosgeb hibe kredisinden yararlanmanız ve kredi almaya hak kazanmanız için girişimcilik eğitiminizin ardından geçerli bir iş planınızın olması gerekmektedir. Eğer kabul edilebilir bir iş planınız yoksa Kosgeb tarafından kabul edilmeniz biraz zor görünmektedir.

Bu iki adımı gerçekleştirdikten sonra yapacağınız şey tüm gerekli belgeleri ve iş planınızla birlikte Kosgeb’e başvurmaktır. Başvurunuzda tüm belgeleriniz Kosgeb Kurulu tarafından incelemeye alınır.  Kurul, iş planının teknoloji kullanabilecek, yenilikçi, katma değeri olan ürün veya hizmet sağlayabilecek iş planlarına daha çok destek sağlamaktadır. Kurul, kendisine sunulan tüm iş planlarını inceleyerek reddetme, kabul etme ya da düzeltilmesini isteme hakkına sahiptir. İnceleme sonunda kabul edilen iş planlarının sahipleri Kosgeb veri tabanına kayıt yaptırması gerekir.

Veri tabanına kayıt için Kosgeb’in sitesinden e-kobi aracılığı ile kullanıcı adı ve şifresi almanız ve Kobi Beyannamesini doldurmanız gerekir. Sonrasında evrakların asılları, fotokopileri ve vergi levhasının fotokopisi ve istenebilecek başka belgeler Kosgeb’e teslim edilmelidir.

Tüm bu işlemler gerçekleştirildikten sonra Kosgeb hibe kredisinden yararlanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

geri getirme büyüsü