Kredi Puanı Nedir ve Nasıl Yükseltilir?

Konut Kredisi Faiz Oranları
Konut Kredisi Faiz Oranları
2 Mayıs 2016

Kredi Puanı Nedir ve Nasıl Yükseltilir?

Kredi Puanı Nedir ve Nasıl Yükseltilir

Birçok kişi bankalardan kredi alarak ya borçlarını öder ya da ihtiyaçları doğrultusunda kredi kullanır. Ev almak isteyen, araba almak isteyen ya da herhangi başka bir konuda kredi kullanmak isteyen kişilerin en dikkat etmesi gereken şey kredi puanının yüksek olmasıdır. Kredi notunuz ne kadar yüksekse bankaların size kredi vermesi daha da kolaylaşır.

Kredi puanı, kişilerin bankalardan kullandıkları kredi ya da kredi kartı, kredili mevduat hesaplarına ait kullanım ve ödeme alışkanlıklarına göre verilen bir hesaplama notudur. Kişiler alacakları bu puan sayesinde istedikleri krediyi almaya hak kazanırlar.

Kredi puanı ne işimize yarar?

Kredi puanı, kişilerin kredi çekerken bankaların en çok dikkat ettiği kriterlerden biridir. Ancak krediyi almanızda tek etken değildir. Kredi puanının yanında birçok kriter de bankalar tarafından incelenmekte ve buna göre kredinizi çıkarmaktadırlar. Kredi puanınızın yüksek olması diğer faktörlerle beraber sizin krediyi daha kolay almanıza yardımcı olur. Eğer kredi puanınız düşükse diğer faktörler çok da fazla kredi almanızı sağlamaz. Ancak düşük kredi puanı konusunda bankaların inisiyatif kullanma hakkı bulunmaktadır.

Kredi puanını yükseltme yolları

Kolay kredi alabilmek için bazı yolları izleyerek kredi puanınızı yükseltebilirsiniz.

  • Kredi puanınızı yükseltmek için ilk başta borcunuzun belli bir bölümünü ödeyebilirsiniz. Mesela sekiz bin liralık bir borcun beş bin lirasını öderseniz kredi limitinizi %30 düşürmüş olursunuz. Bu yol ile kredi puanınızı yükseltebilirsiniz.
  • Kredi limitinizi artırma yoluna gidebilirsiniz. Bunun için ödemelerinizi düzenli yapmanız ve bankaların size güvenmelerini sağlamanız gerekir. Sekiz bin liralık bir kredi borcunu on bin liraya yükseltme başvurusunda bulunarak kredinizi yükselterek kredi puanınızı yükseltebilirsiniz.
  • Kredi notunuzu yükseltmenin bir başka yolu da yeni bir kredi kartı talebinde bulunmaktır. Eğer banka size yeni bir kredi kartı verirse bu durum kredi puanınızın yükselmesine imkan tanıyacaktır.
  • Borcu biten bir kredi kartınız varsa bu kartınızı kapattırmamalısınız. Kredi kartınızı kapattırırsanız kredi puanınız etkilenecektir. Bu yüzden kartı kullanmamaya çalışarak kartınızı kapattırmamalısınız.
  • Kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ödeme yoluna gidin. Asgari tutarı ödemek yerine asıl borcu ödeyerek düzenli ödemeler gerçekleştirdiğinizi bankalara gösterirseniz kredi puanınızı yükseltebilirsiniz.

İleride başka kredi başvurularında zorluk yaşamamak için kredi puanınızı yüksek tutmak istiyorsanız bu adımları izlemenin yanında kredi raporunuzu takip etmeniz gerekir. Böylece raporda sizin için oluşturulan tüm maddeleri görebilir ve önlemlerinizi buna göre alabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

geri getirme büyüsü