Kredi ve Kredi Kartı Borcunda Eşin Sorumluluğu

Paranın Değer Kaybetmesi Nasıl Hesaplanır
Paranın Değer Kaybetmesi Nasıl Hesaplanır?
2 Mayıs 2016
KOSGEB Hibe Kredi Nasıl Alınır
KOSGEB Hibe Kredi Nasıl Alınır?
2 Mayıs 2016

Kredi ve Kredi Kartı Borcunda Eşin Sorumluluğu

Kredi ve Kredi Kartı Borcunda Eşin Sorumluluğu

Günümüz insanı artık geçim sıkıntısı çekmekte ve bu sıkıntıyı bakanlardan aldığı kredi ya da kredi kartı ile çözümlemeye çalışmaktadır. Ancak tabi kredi kartı ile yapılan birçok alışverişte ödenememe durumunda birçok faizli borcu da ödemek zorunda kalmaktadır.

Aynı şekilde kredi çekim olaylarında da bankanın parayı verirken sigorta bedeli, dosya masraf bedeli gibi kalemlerde aldığı fazladan para ve faiz oranı da kişilere oldukça yüklü bir meblağın ödenmesi sorumluluğunu yüklemektedir.

Özellikle kredi ve kredi kartı borcunda eşlerin sorumluluğu da bu konuda en fazla merak edilen konular arasındadır. 2002 yılında getirilen bir uygulama sonucunda artık evlilik süresi boyunca ne kadar mal alınmışsa iki taraf da bu mallara ortak olmaktadır. Bu sistem edinilmiş mallara katılma sistemi olarak adlandırılır.

Bu sisteme göre evlilik süresince eşlerin aldığı her türlü mal, evlilik sona erdiğinde ortak olarak bölünmelidir. Böylece hem evlilik hem de eşler koruma altına alınır. Evlilik süresince kişinin yaptığı tüm kredi ya da kredi kartı borcu kişinin kendisine aittir.

Bu borçları, borcun asıl sahibi ödemediğinde diğer eş bu borçlardan sorumlu olmaz. Ancak evlilik sona erdiğinde malların ortak olmasından dolayı bazı sorumluluklar doğar. Eğer yapılabilecek evlilik sözleşmesinde bu tür konuların belirtilmesi çok önemlidir.

Eşler ne zaman borçlardan sorumlu olur?

Evlilik süresince her eş kendi kredi kartı ve kredi borcundan sorumlu tutulur. Boşanma gibi bir durum olduğunda olan kredi ve kredi kartı borcuna yasal işlem uygulanır. Bu uygulama sadece boşanma için değil ölüm olduğu zaman da geçerlidir. Bankaya olan borçtan diğer eş sorumlu değildir. Kanun yer alan geçerli yasa budur. Ancak eşler arasında evlilik sözleşmesi yapılmışsa farklı sonuçlar ortaya çıkar.

Kredi ve kredi kartı borçları her dönem insanların canını sıkan ve oldukça kötü sonuçlar doğurabilecek bir durumdur. Çoğu kişi alınan kredi ya da harcama yaptığı kredi kartı borcunu bazen ödeyecek durumda olmaz. Borçlarını ödeyemediği gibi üstüne daha fazla faiz binerek borç tutarı yükselmektedir.

Bu durumda eğer kredi ya da kredi kartı borcu ödenmediğinde yasal banka yasal takip başlatabilir. Bu yasal takip ise ileriki zamanlarda kişinin bir daha kredi çekme durumunda eksi puan olarak hanenize yazılır. Bu durum düşük kredi notu almanıza sebep olur.

Bir Cevap Yazın

geri getirme büyüsü