Paranın Değer Kaybetmesi Nasıl Hesaplanır?

Evden Ek Gelir Kazanmanın Yolları
Evden Ek Gelir Kazanmanın Yolları
2 Mayıs 2016
Kredi ve Kredi Kartı Borcunda Eşin Sorumluluğu
Kredi ve Kredi Kartı Borcunda Eşin Sorumluluğu
2 Mayıs 2016

Paranın Değer Kaybetmesi Nasıl Hesaplanır?

Paranın Değer Kaybetmesi Nasıl Hesaplanır

Bugünlerde birçok kişi paranın değer kaybetmesi konusunda olan haberlere daha fazla rağbet göstermektedir. Özellikle gelişen ülkelerin paraları çoğu zaman dolara karşı değer yitirmekte ya da ülkelerin belli dönemlerde para değerini kaybettiği haberleri ile karşılaşıyoruz. Çoğu zaman Türk parası da dolara karşı değer yitirmekte ve bu sefer piyasalar allak bullak olmaktadır.

Ekonomistlerin bu konuda yaptığı hesaplamalar doğrultusunda paramızın dolar karşısında ne kadar değerlendiğini ya da değer kaybettiğini öğrenebiliriz. Çok basit bir hesaplaması olmasına rağmen her zaman hataya da açık bir hesaplamadır. Aslında bir ülke parasının değeri hemen her para birimine göre değer kaybı ya da değer artımı farklıdır.

Paranın değer kaybetmesi nedir?

Bir ülke parasının diğer bir ülke parasına göre değerinin düşmesi paranın değer kaybetmesi anlamına gelir. Bu sebeple parası değer kaybeden ülke diğer ülke mallarını daha pahalı almaya başlar. Paranın değer kazanması da tam tersi olarak para değeri yükselen ülkelerin diğer ülke mallarını daha ucuza alması anlamına gelir.

Bir paranın başka bir paraya karşı değer kaybı nasıl hesaplanır?

Bir paranın başka bir para birimine karşı değer kaybı hesaplanırken değer kazanan paranın ne kadar oranda değer kazandığı ve ne kadar değer kaybettiğini ifade için yanlış cümleler kurulur. Bu konuda bir örnek verilmesi gerekirse;

1 Amerikan dolarının 1 Türk Lirasına eşit olduğunu düşündüğümüzde kur artışından sonra 1 Amerikan doları 2 Türk Lirası ile alındığını düşünürsek Amerikan dolarının artışı %100 olur Türk Lirasının değer kaybı %50 olur. Yani ilk başta 1 Türk Lirası 1 Amerikan dolarına eşitti. Şu anda 2 Türk Lirası 1 Amerikan dolarına eşit olduğundan 1 Türk Lirası da 0.5 Amerikan dolarına eşit anlamına gelir. 1 Türk Lirasına 1 Amerikan doları alınırken, artış sonrasında 0.5 Amerikan doları alınabilir. Bu durum ise Türk Lirasının Amerikan doları karşısında %50 oranında değer yitirmiş olur.

Tüm bunların doğrultusunda şu bilinmelidir ki %100 değer kaybı olmaz. Eğer bu şekilde olursa paranın değeri sıfıra iner. Yani para toz olmuş anlamına gelir. Yani hiçbir satın alma gücünün kalmadığı anlamına gelir.

Bir Cevap Yazın

geri getirme büyüsü