Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretim Sistemi

4.5G Nasıl Kullanılır ve 4.5G Destekli Telefonlar Listesi
4.5G Nasıl Kullanılır ve 4.5G Destekli Telefonlar Listesi
2 Mayıs 2016

Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretim Sistemi

Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretim Sistemi

Güneş enerjisinden elektrik üretim sistemi, günümüzde birçok kişinin tercih ettiği sistemlerden biridir. Güneş ışınları, kurulan güneş panellerine gelerek elektronları hareket ettirdiğinden elektrik enerjisi üretilmeye başlanır. Ancak birçok insan bu sistemin sıcaklığa bağlı olduğunu düşünür. Aslında bu sistemde elektrik enerjisinin üretilmesi için gün ışığı yeterlidir.

Güneş enerjisinden elektrik üretmek için ne yapılır?

Güneş enerjisinden elektrik üretimi sırasında güneş panellerine ihtiyacınız vardır. Solar sistemlerde pozitif ve negatif katmanlar arasına silisyum maddeler konur. Güneş enerjisinin içinde bulunan fotonlar üzerine düşmesiyle elektron ve atam yörüngesinde bulunan negatif katmanların hareketi sayesinde elektrik akımı oluşmaktadır.

GES sistemi ile ne tür faydalar sağlanır?

  • Uygun şartlarda kurulacak sistem sayesinde elektrik giderleri azaltılır ya da sıfırlayabilirsiniz.
  • Özellikle tarım arazileri, ev, fabrika, sera gibi yerlerde kurulan sistem ile aktif olmayan alanlar aktifleşerek gelir kaynağına dönüştürülebilir.
  • Kendi elektriğinizi üreterek hem kendi elektrik giderlerini azaltabilir hem de satışını gerçekleştirerek başkalarının da yararlanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Sistem hareketsiz olduğundan dolayı arıza yapmaz. Bakım ve işletme giderleri düşüktür.
  • Kolay taşınması ve montajının kolay olması sayesinde teknik ya da mühendislik bilgisine gerek kalmadan rahatlıkla kurulabilir olması ile küçük sistemler için gayet uygundur.

Güneş enerji sistemleri kapalı havalarda da elektrik üretir. Ancak güneşli havalardaki kadar yüksek bir üretim oluşmaz.

Güneş panelleri seçiminde hangi konulara dikkat edilmelidir?

Güneş panelleri ihtiyaca göre belirlenmelidir. Verimlilik ve kullanımlarına göre farklılık gösteren güneş panelleri bulunmaktadır. Güneş panellerini alırken üretim yeri, üretici ve kurucu firma garantilerinin verilmesi, etiketler ve garanti belgeleri oldukça önemlidir.

Güneş enerjisinden elektrik elde etmek suretiyle hem kendi elektrik masrafınızı bitirmiş olur hem de elektrik fazlasını satmak suretiyle gelir elde edebilirsiniz. Güneş enerjisinden yirmi beş yıldan fazla elektrik üretebilirsiniz.

Hangi alanlarda güneş enerjisinden elektrik üretebilirsiniz?

Güneş enerjisinden elektrik üretebilmek için ilk kural boş ve verimsiz arazileri seçmektir. İşyeri ve evlerin çatıları, sanayi ve organize sanayi bölgelerinde bulunan fabrika çatıları, iş yerlerinin çatıları uygun alanlar içindedir. Bunun yanında tarım yapılan yerlerde, otopark üstleri, yakıt istasyonları, dinlenme yerleri gibi elektriğin gitmediği yerlerde güneş enerjisinden elektrik üretimi yapılarak hem bu alanların elektriğini sağlar hem de fazlasından satış yaparak gelir elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

geri getirme büyüsü